login info join!
Forums > Model Colloquy > affordable health food? online or elsewhere Search   Reply
Model
Sandra F
Posts: 87
Monterey, California, US


I looked for a thread about this but I didn't find anything really helpful. So does anyone have any recommendations for places to get things like protein bars, stevia, almond milk etc decently or at least cheap for health food?
Jan 13 13 10:23 am  Link  Quote 
guide forum
Model
Koryn
Posts: 36,260
Boston, Massachusetts, US


There are salvage food stores in different parts of the US that focus on providing gourmet and organic "health" foods at 50%-75% off regular store prices. Most of them are small and locally-owned, and talking to other people near you who have eating preferences similar to yours is the best way to find out where those stores are located.

Salvage food stores are AMAZING resources that many people do not even consider, because much of the food is at-date, or slightly past expiration. Some cans have dents, slightly damaged packaging, etc. Expiration dates are numbers that often mean absolutely nothing, and are generally sales gimmicks; the company WANTS you to throw out food by an expiration date and by more, so they will make more money. Common sense is the best indicator of food freshness, not arbitrary dates.

Amazon.com is also a good resource for bargains on certain items you cannot afford in a store.
Jan 13 13 12:22 pm  Link  Quote 
Model
Shandra Stark
Posts: 13,611
Los Angeles, California, US


Almond milk is less than 2 dollars at trader joe's.  How much cheaper can it get?

Making your own protein bars at home is cheaper than paying for packaged food anywher, but vitacost.com and trader joe's have inexpensive ones.
Jan 13 13 12:29 pm  Link  Quote 
guide forum
Model
Koryn
Posts: 36,260
Boston, Massachusetts, US


Shandra Stark wrote:
Almond milk is less than 2 dollars at trader joe's.  How much cheaper can it get?

Making your own protein bars at home is cheaper than paying for packaged food anywher, but vitacost.com and trader joe's have inexpensive ones.

TJ's is cheaper than some of the larger chain stores, but it's still kind of expensive.

Almond milk at TJ's here is $1.99 for the small, aseptic cartons, and I think $2.49 for the larger, refrigerated ones. That's only about a 50 cent differences from the Stop and Shop cost. Not significant savings.

You can also make nut milk at home, using a blender, water, nuts and a cheese cloth.

Jan 13 13 12:41 pm  Link  Quote 
Model
Shandra Stark
Posts: 13,611
Los Angeles, California, US


Koryn Locke wrote:
TJ's is cheaper than some of the larger chain stores, but it's still kind of expensive.

Almond milk at TJ's here is $1.99 for the small, aseptic cartons, and I think $2.49 for the larger, refrigerated ones. That's only about a 50 cent differences from the Stop and Shop cost. Not significant savings.

You can also make nut milk at home, using a blender, water, nuts and a cheese cloth.

People pay more than 2 dollars for small bottles of water, and nearly 4 dollars for a tiny bottle of Naked juice/smoothie.  How much do people pay for a tiny latte?

$2 for a carton of non-dairy milk is pretty rad.  In most bodegas in NYC, that same carton would cost more than twice as much. 

I've got a vitamix at home, and make my own on occasion, but I don't buy packaged foods otherwise, so grocery cost is nothing to me.

That said...I think trader joe's is ridiculously cheap.  I can buy a weeks worth of groceries for less than $30 most of the time.

Jan 13 13 12:48 pm  Link  Quote 
guide forum
Model
Koryn
Posts: 36,260
Boston, Massachusetts, US


Shandra Stark wrote:

People pay more than 2 dollars for small bottles of water, and nearly 4 dollars for a tiny bottle of Naked juice/smoothie.  How much do people pay for a tiny latte?

$2 for a carton of non-dairy milk is pretty rad.  In most bodegas in NYC, that same carton would cost more than twice as much. 

I've got a vitamix at home, and make my own on occasion, but I don't buy packaged foods otherwise, so grocery cost is nothing to me.

I have a Ninja. It was around a $90 investment, and is much better than a $50 Black and Decker blender. I wanted a VitaMix, but even the refurbished models were simply far too expensive to buy one, and still be able to pay bills that month. VMs are definitely nice, but they are a significant investment in income. $250-$400 is a large sum.

Jan 13 13 12:54 pm  Link  Quote 
Model
Shandra Stark
Posts: 13,611
Los Angeles, California, US


Koryn Locke wrote:

I have a Ninja. It was around a $90 investment, and is much better than a $50 Black and Decker blender. I wanted a VitaMix, but even the refurbished models were simply far too expensive to buy one, and still be able to pay bills that month. VMs are definitely nice, but they are a significant investment in income. $250-$400 is a large sum.

Mine is a hand-me-down from my mom.   It's 15 years old and still outstanding.

Definitely worth it- if it came down to it, I'd definitely start a Vitamix savings fund.  I dnt know what i'd do without it some days.

Though, a blender is better than no blender, any day!

Jan 13 13 01:02 pm  Link  Quote 
  Search   Reply



main | browse | casting/travel | forums | shout box | help | advertising | contests | share | join the mayhem

more modelmayhem on: | | | edu

©2006-2014 ModelMayhem.com. All Rights Reserved.
MODEL MAYHEM is a registered trademark.
Toggle Worksafe Mode: Off | On
Terms | Privacy | Careers